Bumex.cz
+420 776 836 784
info@bumex.cz

Materiály plavky

Poradna materiályOddáváte se rádi vodním sportům? A víte, z čeho vlastně jsou plavky vyrobeny? Pokud negativně kroutíte hlavou, jistě vám bude přínosem následující článek, ve kterém se společně seznámíme s jednotlivými druhy použitých materiálů.

Polyamid v čele

Plavky jsou vyrobeny z umělých materiálů. Nejčastěji používaným typem je přitom polyamid. Ten vyniká vysokou pevností za suchého i mokrého stavu, je velice pružný a zaručuje dlouhou životnost, jelikož je poměrně odolný vůči nejrůznějším oděrům. Je jednoduchý na praní, nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Při nošení může některým osobám způsobovat příznaky přecitlivělosti, ty však zpravidla bývají dány barvivem či zbytky pracího prášku. Viditelné známky opotřebování plavek jsou opravdu znatelné až po několika letech, jelikož se jedná o pevný materiál.


Polyester nesmí chybět

Dalším materiálem, který se může ve složení látky objevit, je právě polyester. Ten oceníte v případě rychleschnoucích plavek, jelikož se právě o tuto vlastnost stará. Směsi s polyesterem jsou méně mačkavé a trvanlivější.

Pružná lycra

Dalším použitým materiálem může být i lycra, což je obchodní název pro elastan vyráběný firmou Invia. Pro elastan je typická jeho pružnost, kterou právě v případě plavek oceníme. Díky tomuto materiálu můžeme daný model natáhnout a ten se pak zase vrátí na své původní místo, čímž zaručí, že nám plavky nespadnou.